Vuoden 2025 ajatuksia
Vuosi 2025 on kulunut todella nopeasti, ja sen aikana on tapahtunut paljon hienoja asioita – mutta myös luopumisia. Talvella koimme kolmen päivän aikana vahvoja tunteita ja tapahtumia:
-
27.2. jouduimme luopumaan rakkaista collie-pojistamme Pete (13,5 v) ja Luca (12 v).
-
28.2. oli isäni siunaustilaisuus.
-
1.3. täytin 61 vuotta, ja samana iltana oli koripallomatsi.
Ihmisen mielelle tämä oli paljon käsiteltävää. Colliepojista luopumisen myötä koti oli hiljainen, mutta olin onnellinen siitä, että he saivat lähteä yhdessä – he olivat toisilleen todella rakkaita.
Musiikki on tuonut elämäämme suurta iloa. Jari soittaa harmonikkaa ja minä laulan. Meillä on pieniä ryhmiä, kuten Trio Kalkunmäki, Trio Lehmiranta ja kumppanit, sekä duo Birgitta ja Jari. Olemme esiintyneet eri hoivakodeissa ja erilaisissa tapahtumissa, ja on ollut suuri onni nähdä, miten asukkaat nauttivat tutuista kappaleista.
Ihaninta musiikkiharrastuksessa on kuitenkin ollut uusien ystävien löytäminen. Trio Lehmiranta ja kumppanit toteutti kiertueen, johon kuuluvat minä ja mieheni sekä pariskunta Somerolta ja Hyvinkäältä. Ystävystyimme Eläkeliiton lehtirannassa, harmonikkakurssilla soittajien kanssa ja me puolisoina viihdelaulukurssilla. Harrastus antaa meille myös syyn kokoontua yhdessä useamman kerran vuodessa.
Kesäkuussa kotiimme tuli kaksi colliepentua, Robi ja Miro, jotka pitävät meidät kiireisinä kolmen lenkin päivittäisellä rytmillä. Pennut, nyt 9 kuukauden ikäisiä, pitävät vireessä ja huolehtiminen heidän turvallisuudestaan tuo mukanaan vauhtia ja vaarallisia tilanteita.
Vuosi 2025 on ollut poikkeuksellinen myös valmennustoiminnassamme. Saimme toteuttaa uravalmennusta Vaasassa, vaikka työttömien palvelut siirtyivät kunnille ja kaikki sopimukset päättyivät vuoden 2024 lopussa. Tämä vuosi on siten ollut muutosten aikaa. Samalla isännöintipalvelumme on kasvanut, mikä on tuonut uusia mahdollisuuksia.
Koen, että muutos on mahdollisuus. Uusien näkökulmien kautta syntyy jotakin uutta ja mielenkiintoista. Kun mietin kulunutta vuotta, olen itsekin yllättynyt siitä, miten hyvältä tuntuu muutoksista huolimatta. Ihminen sopeutuu – mutta etsii myös, mitä uutta maailma voi tarjota.